1392/04/2  11:46 ق.ظ    ویرایش: 1393/06/21 02:56 ب.ظ

فرصت نشد تا تحلیل هایی كه راجع به انتخابات نوشته و گفته شده را بخوانم. چندین روز هم گذشته و تب و تاب قضیه خوابیده است،تقریبا. اما به هر حال حیفم آمد آن چه را كه خودم نوشته ام پست نكنم.

رای آوردنش حقا مایه ی شگفتی بود. چند نكته به ذهنم می آید:

الف) عارف و خاتمی

خود ِمن شخصا تا پیش از روز ِسه شنبه نظری ِخیلی مثبتی راجع به او نداشتم. نظرم مثبت بود،ولی نه در حدی كه بخواهم به او رای بدهم. ولایتی و رضایی و قالیباف هم گزینه های ِحداقلی ام بودند. (می بینید كه همه ی گزینه ها را روی ِمیز داشتم!) نظرم روی ِدكتر عارف بود. پس از آن با حمایت ِعارف و خاتمی توجهم بیشتر به او جلب شد.و به او رای دادم.


هاشمی هم برای ِعده ای ،چنین نقشی ایفا كرد.

ب) یك جناح، یك كاندیدا

بخشی از بدنه ی اجتماعی ِهوادار ِاصلاحات،نسبت به دیگر اصلاح طلبان، انگیزه ی پایین تری برای ِرای دادن داشتند. طرح شدن ِروحانی به عنوان ِیگانه كاندیدای ِاردوگاه ِاصلاحات،این مزیت را داشت كه می توانست بخشی از چنین كسانی را تشویق به رای دادن كند.

بی شك موقعیت ِروحانی،پس از رفتن ِعارف ِقوت ِبسیار بیشتری گرفت.این نشانه ی تدبیر و عقلانیت ِپیش برندگان ِاصلاحات بود. آن ها تمام گزینه ها رو روی ِمیز داشتند و برای ِهركدام از حملات ِاصولگرایان پاتكی آماده داشتند.

ثبت ِنام نكردن ِخاتمی،رد ‌ِهاشمی،رد شدن‌ِمحمد شریعتمداری ،دو كاندیدایی بودن ِاصلاح طلبان، هر یك می توانستند برای ِاصلاح طلبان مشكل آفرین باشد.

ضمن ِاین كه عارف خودش نتیجه ی یك ائتلاف پیش ِاز ثبت ِنام بود.(جهانگیری،عارف،مهرعلیزاده، شریعتمداری،محمدعلی نجفی که ازین جمع تنها عارف و شریعتمداری نام نوشتند).

پ) تئوری تیرآهن !

خلاصه اش این است كه به نظر ِزیباكلام در خرداد ِ76 حتا اگر یك تیرآهن هم به جای ِخاتمی كاندیدا می شد،رای ِبالایی می آورد.(البته نه 20 ملیون!) چرا كه مردم از شرایط ِسیاسی ِزمان ِهاشمی آزرده شده بودند و دنبال ِكسی می گشتند كه سهمی در آن شرایط نداشته باشد. ضمن ِعذرخواهی از كسانی كه به دكتر روحانی رای دادند باید بگویم كه این تئوری توضیح دهندگی ِبالایی دارد و این دوره هم چنین اتفاقی افتاد(البته با در نظر گرفتن ِتفاوت ها).بخشی از مردم به دنبال یك نااصولگرا می گشتند. یا به عبارتی كسی كه به دولت ِاصولگرایان پایان دهد.

ت) تحریم

طرح شدن ِاو به عنوان ِكسی كه جنگ و تحریم را از كشور دور كرده برای ِروحانی یك امتیاز بود.

ث) عهدشكنی

پراكندگی ِجریان اصولگرا مهم است.اما مهم تر از آن این بود كه كناره نگرفتن ِقالیباف و ولایتی به نفع ِهم(به عنوان ِبازماندگان ِائتلاف ِپیشرفت)می توانست به اعتماد ِبدنه ی اجتماعی ِاصولگرا به آن،دو ضربه بزند.كه شاید هم زد. وفا نكردن ِبه وعده ی علنی ِكناره گیری و عهد شكنی برای ِاصولگرایان ،حاشیه آفرین بود.

ج)مردم بی حافظه نیستند

اصولگرایا در دور ِدوم ِانتخابات ِ84 و انتخابات ِ88، یا تمام قد از دكتر احمدی نژاد دفاع كردند و یا دست ِكم سكوت كردند(اصولگرایانی كه سال ِ88 به رضایی رای دادند).اما از سال ِ90به این سو،همگی شروع به انتقاد ازو كردند. هیچ یك از اصولگرایان ذره ای خم به چهره نیاورد كه بگوید ما ذره ای در كارهای ِدولتی كه اكنون ازو انتقاد می كنیم نقش داشته ایم. كار ِجبهه ی پایداری كه رسما فرار به جلو بود.

چ) فن ِبیان و خویشتن داری

بیان ِروحانی بسیار بهتر از دكتر عارف بود. آخوند بودن ِروحانی می توانست برای ِبرخی از مردم دافعه ایجاد كند.این جا بود که روحانی بودن ِروحانی،به كمك ِروحانی آمد. عارف نباید از مناظره ی اول این قدر می رنجید.

ح)من سرهنگ نیستم!

من سرهنگ نیستم! من حقوق دان هستم. این جمله ِ تاثیر گذار هیچ گاه از یاد ِدكتر قالیباف نخواهد رفت.این قالیباف بود كه حرف ِسال ِ82 را پیش كشید. اما روحانی بود كه توانست ازین موضوع،ضد ِقالیباف استفاده كند.

 

توضیح:

1. از انتخابات گذشته ایم.ولی حتما به برنامه ی انتخاباتی ای كه ستاد‌ِدكتر عارف منتشر كرد نگاهی بیندازید.

2. این جا هواداران ِهاشمی را كه از سال ِ84 اصلاح طلب شدند و گاهی خود را اعتدال گرا و فراجناحی می دانند را اصلاح طلب فرض كردم

3.برای ِهمه ی کنکوری ها آرامش و موفقیت آرزو می کنم.

   


نظرات()  
صفورا
1392/05/1 10:18 ق.ظ
سلام
زندگی چیزی نیست که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود
1392/05/1 10:17 ق.ظ
سلام
زندگی چیزی نیست که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود
صفورا
1392/04/10 05:19 ب.ظ
سلام خوبی
حقیقت من این دوره رای ندادم دلخوشی از رای دادن نداشتم
از خانواده فقط بابام رای داد اونم به روحانی
اولش که به کل قید تمام کاندیدا رو زده بودم بعدش که جدی شد و بحث روحانی شد چندباری وسوسه شدم رای بدم ولی ...
به هرحال امیدوارم حرفای آقای روحانی به عمل هم برسه
پاسخ فروردین ... : منم وسوسه شدم که رای ندم!
البته تا دو هفته قبل از انتخابات
pisko
1392/04/10 04:19 ب.ظ
عرض جواب سلام دارم
پاسخ فروردین ... : ممنونم

فروردین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic