1394/08/1  03:53 ب.ظ    ویرایش: 1394/08/1 03:58 ب.ظ

هر روز یک سری داده‌ها (=دیده‌ها و شنیده‌ها و خوانده‌ها و خلاصه: تجربه‌های هر روزمره) وارد ِمغزمان می‌شوند و آن داده‌ها را با دیدی که به دنیا نگاه می‌کنیم و استانداردهایی که برای زنده‌‌گی‌مان داریم، پردازش می‌کنیم و نتیجه‌اش می‌شود همین آدمی که هستیم؛ با همه‌ی رفتارهایی که با دیگران داریم و چیزهایی که می‌گوییم و روحیاتی که داریم و چیزهایی که به خودمان می‌گوییم و فکر می‌کنیم.

شاید یکی از چیزهایی که بین ِآدم‌ها فاصله می‌اندازد این است که اولا داده‌هایی که وارد ِذهن ِمن و شمای نوعی می‌شود فرق می‌کند. دوما استانداردهایی که برای زنده‌گی داریم  با دیگران فرق دارد. شاید درباره‌ی مسائلی اطلاعاتی وارد ِذهن ِدوستم شده باشد که من کلا از آن موضوع بی‌خبر باشم؛ یعنی حتا در آن باره هیچ داده‌ای در ذهن ِمن نباشد (شاید من در حلقه‌های ادبی نبوده باشم، پس دیدم هم نسبت به ادبیات با یک دوست ِادب‌دوست فرق می‌کند)

یک راه که این روزها شاید به صورت ِناخودآگاه رایج‌تر شده - به اشتراک گذاشتن ِاطلاعات بین ِاشخاص است؛ چه در شبکه‌های اجتماعی و چه مثلن فیلم‌ها و آهنگ‌ها و ای‌بوک‌هایی که روی هارد و فلش برای دوستان‌مان کپی می‌کنیم و دی‌وی‌دی هایی که به هم قرض می‌دهیم ووو.

می‌شود بیشتر از کپی کردن ِفایل‌ها جلو رفت. ممکن است آن فایل ِکپی شده، هیچ وقت باز نشود و دیده نشود. اما پسری را فرض کنید که گاهی با مادرش می‌نشیند و اکران ِدونفره راه می‌اندازد. یا با هم تکه‌هایی از سخنرانی‌ها گوش می‌کنند و یا کلیپ‌های خنده‌دار می‌بینند. در حالی که ممکن بود قبلا با از نظر ِسبک  وفکر، با مادر و پدرش احساس دوری می‌کرده اما بهانه‌ای برای نزدیک‌تر شدن پیدا کرده.

یا کسی که روی کامپیوترش، به اسم ِهرکدام از چند دوست ِنزدیک‌اش فولدری ساخته و هم چیزی که فکر می‌کند آن دوست، برایش جالب باشد، داخل ِآن فولدر می‌ریزد. یک دوست، کشته‌مرده‌ی فیلم است و دیگری بیش از هرچیزی، آهنگ و شعر و ادبیات و هنر و آن سومی علم و مستندهای علمی و پزشکی، و آن نفر ِچهارم مستندهای اجتماعی و اقتصادی و آن دوست ِپنجم اهل ِخبر و سیاست است و آن ششمی سخنرانی‌ها و نشست‌های فرهنگی و روشنفکری را دوست دارد و آن هفتمی پی‌گیر ِورزش و فوتبال و والیبال است.

منظورم از دید ِبه دنیا هم الزامن مسائل جدی و عقیدتی ِخیلی خاص نیست. همین که شخص ِالف خوش‌بین‌تر از نفر ِب است احتمالن مسایل ِطنز هم نقش ِپررنگ‌تری در زنده‌گی‌اش دارد و شوخی کردن برایش بامزه‌تر است و دنیا جای جالب‌تری است و احتمالن تیپ ِآهنگ‌های مختلفی هم گوش می‌کنند. کسی که کتاب‌خواندن در نظرش مسخره است حتمن با کسی که این کار را دوست دارد متفاوت است. این دومی حتا شاید وقتی می‌خواهد یک سریال انتخاب کند، سریال‌های علمی-تخیلی را به سریال‌های دیگر ترجیح دهد.

این خوش‌بین‌بودن و بدبین‌بودن، این طرز ِنگاه به موسیقی و کتاب هم خودش احتمالن ناشی از داده‌هایی است که قبلن وارد ِذهن‌اش شده و آدم‌هایی است که با آن‌ها سروکار داشته.

به اشتراک گذاشتن ِاطلاعاتم با دوستان‌ام بیش از فایده‌ای که ممکن است برای آن‌ها داشته باشد، برای خودم مفید است. چون باعث می‌شوم با آدم‌های اطرافم، فضای مشترک ِبیشتری پیدا کنم. شاید به مرور فهم ِنزدیک‌تری به دنیا پیدا کنیم. حرف‌های بیشتری برای زدن پیدا کنیم. همه‌ی آن مثال‌ها حتا در حد ِذره‌ای- می‌تواند باعث ِنزدیک‌تر شدن ِآدم‌ها باشد. چون می‌تواند داده‌های ِذهنی‌مان را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

البته این که من بفهم‌ام که توی ِنوعی چرا فلان کار را می‌کنی، دلیل ِبر این نیست که من الزامن  تاییدت کنم ولی فایده‌اش این است که دست‌کم درک می‌کنم که تو هم برای ِخودت دنیایی داری و دیدی به دنیا داری. دلایلی برای خودت داری و احمق نیستی.

وقتی تو را بیشتر بشناسم، احتمالن احترام ِبیشتری به انتخاب‌ها و افکارت خواهم گذاشت. حتا به ایجاد ِدید و بینش ِمشترک‌تر هم کمک می‌کند.

   


نظرات()  

فروردین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات