1394/06/10  02:09 ب.ظ    ویرایش: 1394/06/10 02:12 ب.ظ

چند سال پیش به همراه گروهی از اساتید دانشگاه برای بازدید یکی از بزرگترین و معتبر ترین دانشگاه های دنیا راهی استرالیا شدیم . در جلسه معارفه طرفین ، یکی از اعضای هیئت ایرانی به معرفی پرداخت و هنگام معرفی هر فرد ، ضمن اعلام عنوان آکادمیک هر کس بخشی از رزومه کاری او را نیز توضیح می‌داد . مثلا می‌گفت آقای دکتر و یا بعضا پروفسور ..... فارغ التحصیل از دانشگاه برکلی آمریکا که هم‌اکنون علاوه بر مسئولیت فلان مسئولیت بهمان را نیز دارند و .... . سپس می‌رفت سراغ نفر بعدی ، دکتر ِبعدی و پروفسور ِبعدی و به همین ترتیب در مدح و ثنای همکاران خود توضیح میداد . شاید بدون اغراق معرفی شش نفر حدود بیست دقیقه طول کشید .
نوبت به رئیس دانشگاه استرالیایی رسید . ظرف مدت کمتر از یک دقیقه خود و حدود ده نفر دیگر از همکاران خود را معرفی کرد . من پیتر هستم رئیس دانشگاه

، جیمز هم معاون آموزشی و استفانی معاون تحقیقات ، بیل معاون اداری و ...... . نه عنوان کسی را و نه حتی نام فامیل را بکار نبرد . اسم کوچک و سمت سازمانی هر کس را بدون هیچ حاشیه ای اعلام نمود .
در روزهای بعد و هنگام بازدید از دانشگاه متوجه شدیم رئیس و معاونین ایشان همگی دارای رتبه استاد تمامی و تعدادی از آنها ده ها جایزه علمی بین المللی گرفته اند و در جوامع بین المللی از افراد سرشناس و شناخته شده میباشند .
این فخر فروشی های بیمورد و بعضا کاذب متاسفانه در وجود اکثریت ما نهادینه شده است . جای شکرش باقی بود که افرادی که در گروه بازدید کننده ایرانی بودند درای مدارک ساختگی و رانتی نبودند و همه از اساتید طراز اول کشور بودند ولی متاسفانه این تفاخر به مدرک ، انهم مدارک بعضا باد آورده و بدون پشتوانه علمی که کم هم نیستند چهره علم و دانش را در کشور ما مخدوش ساخته است . نمیدانم چه اصراری است پیش از نام هر کسی عناوین علمی انها نیز بایستی استفاده شود . آقا تا چند ماه پیش مهندس بود و از همان روز که با استفاده از رانت وارد دوره دکترای یکی از دانشگاه های کشور شده و البته یکبار هم در دانشگاه مذکور حاضر نشده زیر همه نامه ها و بخشنامه های سازمان مطبوعه خود را با عنوان دکتر امضاء میکند .

فیس‌بوک حسین زمان

   


نظرات()  

فروردین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic