1393/07/25  09:56 ب.ظ    ویرایش: 1394/08/1 03:59 ب.ظ

شاید، تابستان ِسه سال ِپیش بود. برخلاف ِالآن،  فرصت ِزیادی برای ِخواندن داشتم؛ خوش‌بختانه. در آن مدت، کتا‌ب‌های ِخوب و پرحجمی خواندم. یادم هست که یک‌بار میانگین ِصفحاتی را که در روز می‌خواندم حساب کردم. برای ِروزهای ِِتابستان و زندگی در عصر ِانقلاب ِالکترونیک، حجم ِبالایی بود. احساس ِافتخار می‌کردم. اما از خودم پرسیدم که این همه خواندن، فایده‌ای هم دارد؟ به قول ِحسین ِکلهر،  قهری است که بله! اما یک سوال ِجدی‌تر: آیا به‌تر نیست که به این همه خواندن، و همراه ِاین همه خواندن، به اندازه‌ی کافی، فکرکردن را هم اضافه کنم؟ (این که اصلن چه چیزهایی ارزش ِخواندن دارد هم خودش مسئله‌ی مهمی است که فعلا بماند برای ِبعد).

زیاد خواندن خوب است؛ خیلی خوب، اما به شرط ِزیاد فکر کردن. حجم ِخواندن و فکرکردن باید متناسب ِبا هم باشند. ذهن مثل ِیک کارخانه است. کافی نیست که یک کارخانه‌‌دار صبح تا غروب، از کامیون‌هایش مواد ِاولیه به انباری‌اش بریزد، اما فرصت نکند آن مواد ِاولیه را به محصول تبدیل کند. با خواندن، داده‌های ِزیادی وارد ِذهن می‌شود، با فکرکردن باید اجازه داد که آن داده‌ها در ذهن بنشینند. ته‌نشین بشوند. وقتی سریع می‌رانیم، خیلی از جزئیات ِاطراف ِجاده را  نادیده‌ می‌گیریم. ماندگاری ِمطالب در حافظه، خیلی زیاد نیست. با فکر کردن به موضوع، کیفیت ِخواندن هم به‌تر می‌شود.

البته منظورم از زیاد خواندن، زیاد کتاب‌خواندن است و نه روزنامه‌خوانی. روزنامه‌ و کتاب و مجله همه خوب‌اند. هر گلی بویی دارد. اما کتاب طبیعتا ارزش ِبیشتری از مجله و روزنامه دارد. یکی از دلایل ِتفاوت ِکیفیت ِکتاب و روزنامه، سرعت ِتهیه‌ی آن‌هاست. یک روزنامه مطالب‌اش را طوری تنطیم می‌کند که بتواند سر ِشب، روزنامه را به چاپ‌خانه بفرستد. اما یک ناشر، موقعی کتاب‌اش را به چاپ می‌سپرد که مطالب ِکتاب، آماده‌ی چاپ باشند؛ حداقل در بسیاری از موارد.

بعضی فیلم‌یازها بعد از دیدن ِفیلم، ِنقدهایی را که درباره‌ی همان فیلم نوشته شده، می‌خوانند تا از فیلمی که دیده‌اند بیش‌تر لذت ببرند. احتمالن شما هم تجربه کرده‌ باشید. گاهی که یک قطعه موسیقی را چند بار گوش می‌کنم،، بیش‌تر به زیبایی‌ها و حس‌وحال و  ریزه‌کاری‌هایش پی‌می‌برم.

گاهی باید برای ِمرور ِدیده‌ها و شنیده‌ها  وقت گذاشت. کیفیت را نباید قربانی ِ به‌روز بودن و ‌سرعت کرد.

   


نظرات()  

فروردین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات