1392/12/25  07:58 ب.ظ    ویرایش: 1392/12/25 09:21 ب.ظ
نوع مطلب:

پیشاپیش سال ِنو رو تبریک میگم به همه ی دوستان
. امیدوارم برای ِتک تک ِتون اتفاقات ِخوبی بیفته.
و  امیدوارم تندرست و سربلند و شاد و در کنار ِعزیزانتون باشید. حرف ِاول

 فکر کنید به تازگی وارد ِیک محیط ِغریبه شده اید، که آدم هایش را خوب نمی شناسید.چه می کنید؟ شروع می کنید به غر زدن؟ دیگرانی که در آن محیط اند را مسخره می کنید؟شروع به انتقاد می کنید؟از عقاید ِتنش زا حرف می زنید(از سیاست و دین و ووو)؟از قیافه شان ایراد می گیرید؟...؟

طبیعتن جواب ِاین سوال ها از نظر ِکسی که به نفوذ و اثرگذاری کلامش اهمیت می دهد، منفی است. معمولن و بنا به غریزه،آدم هایی را که با گارد ِسخت و بسته به سمت ِمان می آیند،دفع می کنیم.انگار مهاجمی،به ما حمله کرده و ما هم ، دفاع کرده ایم. و همین طور با کسانی که با گارد ِخیلی باز به سمتمان می آیند. بدون ِدرنظر گرفتن ِمخاطب، اصلا می شود درون مایه را با کیفیت ِمناسب منتقل کرد؟

 

 2 ذهن ِمخاطب، اصل ِماجراست

روشن است که رابطه ی ما آدم ها، بدون ِایجاد ِاحترام و اعتماد، شکل نمی گیرد، یا اگر بگیرد،پر از بدگمانی ست. خشونت ِکلامی و فیزیکی و یا حتا گاهی صمیمیت ، می تواند باعث ِایجاد ِوضعیت ِبی احترامی و یا بی اعتمادی باشد. هرچند که هر کس معیار و استادندار ِخودش را دارد. مهم این است که برداشت ِمخاطب ِمن ،در ذهنش، از رفتارم، احساس ِاحترام واعتماد است یا نه؟ هرچند که من قصد ِاحترام گذاری داشته باشم، مهم آن چیزی است که در ذهن ِمخاطب می گذرد. کسی ازین که استادش در جمع با او خودمانی حرف زده، برنجد و دیگری نرنجد.کسی از این که در وبلاگی، به باورهایش انتقاد شده، ناراحت شود و دیگری، نشود. کسی از این که یک روزنامه، به سیاستمدار ِمورد ِعلاقه اش متلک بسته ، عصبانی شود و یا نشود ووو .کسی از این که درباره ی ظاهرش حرف زده اید اخم کند و دیگری بخندد.

 

3 ارتباط های ِدوستانه، ارتباط های ِتاجرانه

مخاطب یابی، ساختمانی است که روی ِاعتماد ساخته می شود. ،بدون ِدرنظر گرفتن این موضوع، یک دانشجو و دانش آموز چطور می تواند با هم کلاسی هایش سر و کار پیدا کند، وبلاگ نویسی که این موضوع را درک نکند چطور می تواند کسانی را جذب ِوبلاگش کند. اصلا بدون ِاین چطور میشود با دیگران حرف زد؟

برخی، ناخودآگاه رعایت ِدیگران را می کنند. چنین کسانی اند که روابط عمومی ِبالا دارند. یعنی می توانند اعتماد ِدیگران را جلب کنند.

 به نظرم می رسد، روابط آدم ها با مدارا و سازگاری شروع می شود. مثلا یک فروشنده، در نگاه ِاول کاری ندارد که مشتری اش کیست.مهم این است که پا به مغازه ی او گداشته است. از ابتدا با پیشنهادها وامر و نهی هایش با او رو به رو نمی شود.پس از این که مطمئن شد که او واقعا برای ِخرید آمده است، تلاش می کند او را به سوی ِخودش بکشد. مگر گاهی بازاریاب ها سعی نمی کنند در کشتری،ایجاد نیاز کنند و جنسی را که نیازی به آن ندارید به شما بفروشند. اما این تنها برای ِکسب و کار است. چنین روابطی برای ِمسائل ِشخصی مشکوک است و شاید بهتر باشد از آن پرهیز کرد. کسی را فرض کنید که می خواهد با دوست شدن و گرم گرفتن با دیگران، فکر و رفتار  و سلیقه ی شخصی و اجتماعی ِشان را تغییر دهد. انگار فروشنده ایست که به دنبال ِمشتری است. روشن است که چنین کسی نیامده است تا دوست ِکسی باشد. چنین نیت و دوستی ای اولا ساده انگاشن ِدیگران است و دوما سوءاستفاده از دیگران است.

از انسان ها و رسانه هایی که دائمن در حال امر و نهی ِدیگرانند، تعجب می کنم که چطور بدون ِاین که تلاشی برای ِاعتمادسازی در ذهن ِمخاطبانشان کرده باشند، و به اثرگداری ِکلامشان توحه کنند، رای ِه مخاطبانشان خط و نشان می کشند. اعتمادسازی که فقط برای مذاکرات ِهسته ای نیست! مانند ِکارمندانی اند که موظف اند نوشته ای را در رسانه شان چاپ کنند و کاری ِبا هدف ِکار ندارد و این که کار در مخاطب چقدر اثر دارد با خداست! (متاسفانه برخی از انسان های ِاطراف ِمن و شما این طورند. مبلغین، سیاست مداران، رسانه ها به خصوص رسانه های ِعمومی ،..)

 

 4 تاکید می کنم!

تمام ِنکته این جاست که اگر کسی در برخورد ِاول،از کسی احساس ِاحترام و به رسمیت شناخته شدن نکند، بعدن به سختی با او جور خواهد شد. اگر فردی ببیند که کسی دائم در حال ِتلاش ِبرای ِتاثیر ِاوست، آیا رابطه اش را ادامه خواهد داد؟

در بهترین حالت کسی می تواند از راه ِدوستی دیگران را تغییر دهد که با مدارا و اعتمادسازی شروع کند، و بعد از خودش از مخاطبش اثر نگرفت، آن وقت روی ِدیگری اثر بگذارد. اما همان طور که نوشتم،  اصل ِچنین روابطی جای بررسی و شک دارد. انگار آن دیگری نادان و نافهم است و کسی قرار است جای ِاو فکر کند . او را نجات دهد. سوپرمن ِاو باشد. یا آن قدر مغرور و خودحق پندار است که دیگران باید به هر قیمت که شده،مثل ِاو فکر و رفتار کنند.(1)

 اگر بهترین حرف، با روشی بد بیان شود نتیجه ای ندارد. و شاید حتا نتیجه ی عكس بدهد. این عدم ِموفقیت ممکن است گاهی برای ِکسی گران تمام شود. مثلا یک بازرگان و سیاستمدار و من وشما در روابط ِبین ِفردی.

  (1) : البته که بهترین دوست کسی است که آینه ی ایرادهای ِدوستش باشد ولی این،موضوعِ این پست نیست.

   


نظرات()  
http://schwartzukpayczffg.exteen.com
1396/04/24 11:22 ب.ظ
Hello, yup this article is really fastidious and I have learned
lot of things from it regarding blogging. thanks.
مجید
1393/01/14 09:21 ب.ظ
سلام

سال نو مبارک

ممنون که به وبلاگم سر زده بودی

نتونستم برات اونموقع پیام تشکر بفرستم.

البته که باید گذاشت و گذشت.

با اینحال همیشه اینکار به راحتی میسر نیست.
پاسخ فروردین ... : سلام
بهار و سال ِنوی ِشمام مبارک

بله! سخت نگیرین. اینطوری راحت تر می گذره
موفق باشین
1392/12/28 05:21 ب.ظ
با سلام و عرض ادب پیشاپیش عیدتان مبارك سال خوبی پیش رو داشته باشید انشاا...
ویژگی عید گذشت است اگر نباشد عید و..معنا ندارد .
پاسخ فروردین ... : سلام
ممنونم بر شما هم مبارک
بله همین طوره. امیدوارم "عید" ِ خوبی داشته باشید
صفورا
1392/12/27 04:25 ب.ظ
سلام
خوبی
سال نو مبارک
و سال خوبی داشته باشی
پاسخ فروردین ... : سلام
ممنونم زنده باسین
نوروز ِشما هم مبارک
خاطره
1392/12/27 07:57 ق.ظ
سلام ....ممنونم به وبلاگ من سر زدید .
در مورد اعتماد سازی کاملا حق با شماست .. حرف حساب که جواب ندارد..
پاسخ فروردین ... : سلام
خواهش می کنم

دیده بان
1392/12/26 07:18 ب.ظ
سلام .
شخصا برای ارتباط برقرار کردن از نوع دیالوگ شخص مقابل میفهمم که در و تخته هم هستیم یا نه و خوشبختانه خیلی کم پیش میاد اشتباه کنم .
فکر کنم ارسال موج یعنی همون نگاه اول خیلی تاثیر داره تو ایجاد رابطه .
ممنون از حضورتون در دیده بان .
یه سوال میشه بفرمایین که توهین من به کی بوده و لطفا با دلیل متقن بفرمایین .
پاسخ فروردین ... : سلام
درسته

مهم ترین قسمتش شروعه
داخل ِوبلاگ ِخودتون،برای ِهمون پست نظر میگدارم.هرچند شما می تونستید حرف ِمنو کلی تر فرض کنید

موفق باشید
pisko
1392/12/26 05:41 ب.ظ
خب این یکی نوشته یکم عمومی تر بود.به خودم اجازه می دم اظهار نظر کنم

اون بخش گارد گرفتن ک گفته بودی به شدت مسئله تاثیر گذار و معمولا ناخوشایندیه. بیشتر از همه موارد دیگه ای که بهش اشاره کردی تو زندگی شخصیم دیدمش. ولی یه جورایی نفوذ به گارد یه نفر و دوست شدن باهاش جذابیت داره. نه؟
پاسخ فروردین ... :

بله دیگه . این طوری بیشتر ماجرا جویانه است!
VNIW
1392/12/26 05:08 ب.ظ
سلام
اعتماد سازی... ؟؟... دوستی ها بر پایه ی اعتماد شکل میگیرند اما هرگز دو دوست رابطه شونو با ایجاد اعتماد شروع نکردن... بهم اعتماد کردن... اما شروع دوستی ایجاد علاقه کردنه...
تحلیل خوبی بود.
ممنون
پاسخ فروردین ... : بله دیگه با اعتماد شروع می کنیم مگر این که حلافش پیش بیاد.
منظورم همین بود که طوری نکنیم که خلاف ِاعتماد باشه!
دشمن ها نسبت به هم اعتماد سازی می کنند نه دوستان
لطف دارین
محمد ح
1392/12/26 12:57 ب.ظ
در یک ارتباط موثر اولین راه اعتمادسازی است که در این صورت هم تأثیر بالایی در فرد می توان گذاشت و هم رابطه ای قوی و طولانی داشت اما این در صورتی هست که همان طور گفتید خود را بهترین ندید.
پاسخ فروردین ... : درسته همین طوره
زویا
1392/12/26 12:14 ب.ظ
مطلب خوبی بود :)
عیدتون پیشاپیش مبارک
پاسخ فروردین ... : هم چنین شما
سال ِهوبی داشته باشین
راز
1392/12/26 09:36 ق.ظ
درود بر شما
مطالب زیبایی بود
پاسخ فروردین ... : درود!
لطف دارید
شاد باشید
یکتا...
1392/12/26 01:34 ق.ظپاسخ فروردین ... :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

فروردین

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو